Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

Bilet EXPLORE WAŁBRZYCH

Bilet EXPLORE WAŁBRZYCH

5 ATRAKCJI = 1 BILET

Dzięki biletowi "Explore Wałbrzych" możecie poznać największe atrakcje miasta - taniej! Odkryj jak niesamowitą historię i fenomenalne położenie ma Zamek Książ, poznaj skansen górnictwa i jeden z największych zabytków poprzemysłowych Starą Kopalnię, zakochaj się w egzotycznej Palmiarni, zachwyć bogatą kolekcją "białego złota" w Muzeum Porcelany i wejdź na wieżę widokową w Parku Sobieskiego.
Szczegółowe informacje o bilecie: http://www.explorewalbrzych.pl/

Kup Bilet Explore Wałbrzych-

107 zł bilet normalny
87 zł bilet ulgowy

Bilet można jednokrotnie wykorzystać w każdym z obiektów w ciągu 12 miesięcy od daty jego zakupu,

Wałbrzych miasto do odkrycia
Jedno z najciekawszych polskich miast słynie z fantastycznego położenia na zboczach i w dolinach Gór Wałbrzyskich. Zadziwia obfitością wspaniałych zabytków i wysokiej klasy instytucjami kultury.
Turystycznym szlagierem nr 1 jest zamek Książ przyciągający rocznie ponad pół miliona turystów. Monumentalnej rezydencji Hochbergów towarzyszy renomowane Stado Ogierów Książ z unikalną ujeżdżalnią. W położonej nieopodal 100-letniej Palmiarni możemy zobaczyć 250 gatunków roślin i niezwykły zwierzyniec z pawiami  i lemurami.  Śladem wielowiekowej górniczej przeszłości Wałbrzycha jest liczący ponad 200 kilometrów podziemny labirynt i Stara Kopalnia. To jeden z najcenniejszych zabytków kultury technicznej na świecie i zarazem kulturalne serce miasta. Kwintesencją bogatych tradycji przemysłu ceramicznego jest 10 tysięcy eksponatów zgromadzonych w jedynym w Polsce Muzeum Porcelany. Wałbrzych to także przygoda. 50 kilometrów malowniczych szlaków turystycznych. 170 kilometrów tras rowerowych dla miłośników rekreacji i kolarzy górskich ścigających się na zawodach rangi europejskiej. Wreszcie długa tradycja uprawiania jazdy konnej w niezapomnianej górskiej scenerii.  

Muzeum Porcelany
W Polsce jedyne. Liczące sobie ponad sto lat historii, od 2015 roku w zupełnie nowej odsłonie. Nowoczesne, lecz umiejscowione w nobliwych murach mieszczańskiej rezydencji rodu Albertich. W samym centrum miasta można zobaczyć 10 000 eksponatów. To jedna z najbogatszych kolekcji historycznej porcelany śląskiej. Obok kunsztownych dzieł mistrzów z wiodących XIX-wiecznych manufaktur wałbrzyskich i śląskich eksponowane są wybitne wyroby z najważniejszych fabryk Europy, m.in. Miśni, Berlina, Wiednia czy Sevres. Muzeum to również wystawa niepowtarzalnego designu polskiej ceramiki z lat 50. i 60. XX wieku, galeria polskiego malarstwa współczesnego z dziełami Beksińskiego, Dudy-Gracza, Starowieyskiego czy Nowosielskiego, a także cyklicznie organizowane wystawy czasowe. Wreszcie klimat dawnej rezydencji z meblami, obrazami i rzemiosłem artystycznym z minionych epok.

Stara Kopalnia
Jeden z najcenniejszych zabytków kultury technicznej na świecie. Dawna Kopalnia Węgla Kamiennego Julia okrzyknięta po rewitalizacji w 2014 roku najpiękniejszym naziemnym kompleksem górniczym w Polsce. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia to przede wszystkim kulturalne serce miasta z rozległą ofertą wystawienniczą na powierzchni 4 i pół hektara. Zwiedzanie z byłymi górnikami w roli przewodników to dwa i pół kilometra kopalnianych budowli i zakamarków.  Blisko dwugodzinna wędrówka obejmuje m.in. chodnik podziemny, kuźnię, maszyny wyciągowe, hale tokarek i frezarek oraz wieżę widokową, z której roztacza się wspaniała panorama na miasto i okoliczne góry. Atrakcją nocnego zwiedzania, dostępnego także dla firm i grup zorganizowanych,  jest poznanie górniczych prac w podziemiach, które wynagradza tradycyjna biesiada górnicza. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dla rodzin z dziećmi.

Zamek Książ
Największy na Dolnym Śląsku i trzeci co do wielkości w Polsce należy do najważniejszych zabytków na mapie kraju. Zadziwia dynamiką zmian zachodzących w samym zamku i jego otoczeniu. W ostatnich latach powstały m.in. nowe aranżacje sal, zrekonstruowane na tarasach fontanny zyskały baśniową oprawę dzięki zimowej, świetlnej iluminacji. Udostępniono do zwiedzania odrestaurowane mauzoleum i nową, podziemną trasę turystyczną. Książ jest atrakcyjny przez cały rok. Pobyt w zamku warto zaplanować z noclegiem w trzygwiazdkowym Hotelu Książ i przeznaczonym tylko dla śmiałków nocnym zwiedzaniem. Warta uwagi jest także oferta związana z organizowanym raz w miesiącu zwiedzaniem rodzinnym. To wszystko w magicznej, niezapomnianej scenerii Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Palmiarnia
Historia wałbrzyskiej Palmiarni jest nierozerwalnie połączona z Książem. Ostatni, arystokratyczny pan na zamku, Jan Henryk XV zbudował ją dla swojej małżonki Księżnej Daisy – dzięki temu Palmiarnia nazywana jest „najpiękniejszym bukietem dla Daisy”. Dziś zachwyca bogactwem flory – 200 gatunków roślin reprezentuje różne strefy klimatyczne, a najstarsze okazy plam daktylowych mają przeszło 120 lat. Palmiarnia jest jednym z pięciu zimowych ogrodów w Polsce. Na skalę Europy wyróżnia się przede wszystkim wnętrzem z tufu wulkanicznego sprowadzonego z wulkanu Etna oraz niezwykłą kopułą centralną o wysokości 15 m. Dziś Palmiarnia to także dom dla żółwi, ryb, pawi i lemurów.