Oficjalny Serwis Miasta Wałbrzycha

FREIBERG - Niemcy

Freiberg, miasto we wschodnich Niemczech, u podnóża Rudaw, w kraju związkowym Saksonia. 49 tys. mieszkańców (1990).

Historia:

średniowieczne osiedle górnicze, założone około 1190. Prawa miejskie od XIII w. W XV w. prawo górnicze. Do XVI w. największe miasto Saksonii, duży ośrodek przemysłowy. Od 1536 centrum reformacji. Podupadł w XVII w. wskutek zniszczeń wojny trzydziestoletniej. 1765 otwarto we Freibergu pierwszą na świecie wyższą szkołę górniczą. 1806-1814 okupowany przez Francuzów. 1913 zaniechano wydobycia srebra, 1936 pozostałe kopalnie (ołowiu, pirytów, cynku) znacjonalizowano.

Ośrodek wydobycia i hutnictwa metali nieżelaznych (cynku, ołowiu i cyny). Przemysł elektrotechniczny, maszynowy, precyzyjny, elektroniczny, metalurgiczny, chemiczny, papierniczy. Ośrodek turystyczny. Najstarsza w świecie akademia górnictwa (założona 1765) z instytutem mineralogii.

Zabytki:

kościoły - Petrikirche (1401-1440), Nikolaikirche (XV-XVI w.) i katedra (1484-1501) ze Złotą Bramą (1230). Ratusz (1410-1416), zamek Freudenstein (przebudowany 1566-1579), fragmenty średniowiecznych murów miejskich, m.in. Wieża Donata, liczne późnogotyckie domy.

"Umowę o partnerstwie i wzajemnej współpracy" podpisano 26 czerwca 1999 r. we Freibergu

Współpraca:

ROK 2011

Internationales Silbererz Swim Meeting, Freiberg 2011
Kolejny sukces wałbrzyskich pływaków na zawodach w Niemczech

Nie po raz pierwszy młodzi wałbrzyscy pływacy z Zespołu Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu wrócili do domów z bagażem nowych sportowych doświadczeń i wieloma medalami międzynarodowych zawodów pływackich organizowanych od trzech lat w mieście partnerskim Wałbrzycha, Freibergu.

Internationales Silbererz Swim Meeting gościł w tym roku 19 i 20 marca przedstawicieli trzech landów niemieckich (Sachsen, Niedersachsen i Brandenburg), Czech i Polski reprezentowanych przez 222 zawodników.

W rywalizacji wzięło udział 7 młodych sportowców z Wałbrzycha, którzy w 23 startach zdobyli 16 medali: 3 złote, 8 srebrnych i 5 brązowych. Tradycyjnie największym sukcesem w drużynie wałbrzyskiej poszczycić się może 16 letni Artur Stankiewicz, uczeń Gimnazjum nr 9 w ZSI, który podobnie jak jego o rok młodszy kolega, Łukasz Kapera zdobył 4 medale, a wygrywając w superfinale został najlepszym zawodnikiem turnieju w swojej kategorii wiekowej.

Tabela wyników drużyny z Wałbrzycha

Ferens Kamil 100 m styl klasyczny 3 miejsce
100 m styl motylkowy 2 miejsce
Janowski Dominik 100 m styl dowolny 2 miejsce
100 m styl grzbietowy 2 miejsce

50 m   styl grzbietowy 2 miejsce

Kapera Łukasz Superfinał – styl zmienny
   
3 miejsce
50 m styl dowolny 1 miejsce
50 m styl motylkowy 2 miejsce
50 m styl grzbietowy 1 miejsce
Stankiewicz Artur Superfinał – styl zmienny 1 miejsce
100 m styl dowolny 2 miejsce
50 m   styl dowolny 2 miejsce
100 m styl grzbietowy 3 miejsce

Wojnowska Maja 50 m   styl motylkowy 2 miejsce
50 m   styl grzbietowy 3 miejsce
100 m styl grzbietowy 3 miejsce

ROK 2010

Silbererz Swim Meeting 2010. Kolejny sukces wałbrzyskich pływaków na zawodach we Freibergu

W minioną sobotę młodzi wałbrzyscy pływacy, uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych po raz kolejny stanęli w szranki ze swoimi rówieśnikami z czeskiego Pribramu i francuskiego Gentilly oraz zawodnikami z 13 klubów niemieckich w dorocznych zawodach pływackich rozgrywanych w hali pływackiej Johannisbad w naszym niemieckim mieście partnerskim Freibergu. O wysokiej randze imprezy świadczą liczby: na starcie stanęło 256 zawodników z 4 krajów, którzy wystartowali w 1119 biegach.
Po ostrym treningu w ostatnich miesiącach przed startem drużyna wałbrzyska z 3 złotymi, 1 srebrnym i 2 brązowymi medalami uplasowała się na 2 miejscu wśród miast partnerskich Freiberga.

Największy sukces przypadł w udziale Arturowi Stankiewiczowi, który startując w pięciu biegach za każdym razem stawał na podium. Na dystansach 50 m stylem dowolnym, 50 m delfinem i 50 m grzbietem wyprzedził wszystkich swoich rywali, na 100 m stylem grzbietowym był drugi, a na 100 m dowolnym zajął 3 miejsce. Z trzema złotymi, jednym srebrnym i jednym brązowym medalem został sklasyfikowany jako 3 zawodnik turnieju.
Jego młodszy kolega z drużyny Łukasz Kapera na swoim ulubionym dystansie 50 m stylem motylkowym zdobył brązowy medal a do kolejnych brązowych krążków w startach na 50 i 100 m klasycznym zabrakło mu ułamków sekund. Na dystansach 50 i 100 m stylem dowolnym zajął dwukrotnie 5 miejsce.

Osobistym sukcesem poszczycić się może Kamil Ferens, który w starcie na 100 m stylem klasycznym, wynikiem 1:26,09 zajął co prawda dopiero 5 miejsce, jednak rezultat ten okazał się jego nowym rekordem życiowym.

Dobry wynik uzyskał również Jakub Burda, który był piaty w wyścigu na 100 m stylem grzbietowym i Maja Wojnowska piąta zawodniczka biegów na 50 i 100 m stylem dowolnym i czwarta na 50 m motylkiem.

Trener wałbrzyskiej drużyny, nauczyciel Wychowania Fizycznego w Zespole Szkół Integracyjnych Przemysław Parla nie krył zadowolenia z postawy swoich podopiecznych: "Wyniki naszych uczniów na turnieju tej rangi mówią same za siebie. Tym bardziej, że zawodnicy niemieccy i czescy ze swoimi doskonałymi rekordami życiowymi stanowili dla nas poważną konkurencję".

Otwierając imprezę Nadburmistrz Freiberga Bernd Erwin Schramm podkreślił, że zawody te są kolejną okazją do rozwijania i zacieśniania stosunków między miastami partnerskimi i życząc sukcesów młodym pływakom z Czech, Francji, Niemiec i Polski wyraził nadzieję, że staną się one ich wspólną sportową tradycją.

ZOBACZ:

 • 2. Silbererz Swim Meeting 2010
 • Kolejny sukces wałbrzyskich pływaków na zawodach we Freibergu

Wizyta w Wałbrzychu delegacji z miasta partnerskiego Freiberga:
pokaz multimedialny wraz z wykładem – „Pomagamy budować szkoły w Nepalu”
wystawa NEPAL fotografa Rene Jungnickel Freiberg/Niemcy
koncert zespołu SECON MIND

czerwiec 2010

W dniach 24-27.06.2010 odbyło się 25 Święto Górnicze we Freibergu. Jak co roku w obchodach uczestniczyła delegacja z Wałbrzycha. W pobliżu ratusza została utworzona wioska miast partnerskich, gdzie Urząd Miejski przygotował stoisko promocyjne. Na zainteresowanych czekały wydawnictwa informacyjne i promocyjne w języku niemieckim, zachęcające do odwiedzenia naszego miasta. Wałbrzyskie stoisko cieszyło się dużym powodzeniem, a odwiedzający je przechodnie mogli uzyskać informacje dotyczące walorów turystycznych Wałbrzycha i okolic. Popularnością cieszyły się także wyroby dekoracyjne z siana oraz wałbrzyska ceramika.
W niedzielę odbyła się parada górnicza, w której uczestniczyli wałbrzyscy górnicy. Obchody zakończyły się w niedzielę późnym wieczorem pokazem sztucznych ogni.
Jak co roku udział w paradzie wzięli wałbrzyscy górnicy.

 
ROK 2009

 • Sukces wałbrzyskich pływaków na zawodach we Freibergu; marzec 2009

4 złote, 2 srebrne i 3 brązowe medale przywieźli reprezentanci Wałbrzycha, uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych z zaprzyjaźnionego miasta Freiberga (Niemcy), gdzie 28.03.09 odbyły się międzynarodowe zawody pływackie (Internationales Silbererz Swim Meeting).

230 zawodników z Niemiec, Czech i Polski – reprezentowanej przez szkołę wałbrzyską - konkurowało ze sobą w kilku stylach pływackich. Młodzi Wałbrzyszanie startowali w 14 wyścigach zdobywając łącznie 11 medali. Złoto i srebro podzielili równo między siebie 13-letni Łukasz Kapera i o rok starszy Artur Stankiewicz. Brązowe medale zdobyły dziewczęta, Klaudia Terlikowska i Maja Wojnowska oraz najmłodszy z ekipy Dominik Janowski.

Nie po raz pierwszy wałbrzyski Zespół Szkół Integracyjnych uczestniczył w zawodach sportowych w naszym niemieckim mieście partnerskim. Uczniowie placówki przy Palisadowej mają na swoim koncie udane starty również w innych dyscyplinach sportowych, jak np. siatkówka plażowa na 1. Freiberskich Rozgrywkach Uczniowskich Miast Partnerskich (1. Freiberger Schülerspiele der Partnerstädte) w roku 2004 oraz 2 meczach szachowych rozegranych we Freibergu i w Wałbrzychu.

 • Wyjazd uczniów z ZSI oraz uczniów ze szkoły Albert Schweizer z Freiberga do Seifhennersdorf na wspólną zieloną szkołę - zobacz relacje, maj 2009
 • 10 -LECIE PODPISANIA PARTNERSTWA MIĘDZY WAŁBRZYCHEM,
    A FREIBERGIEM, czerwiec 2009
  - Tydzień polsko-niemiecki we Freibergu;
  - Bergstadtfest czyli Święto Górnicze Miasta Freiberg, czerwiec 2009

W 2009 roku przypadła 10 rocznica podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Freibergiem a Wałbrzychem. Na zaproszenie władz Freiberga w terminie 21-28 czerwca 2009 instytucje i przedstawiciele miasta Wałbrzycha uczestniczyły w Niemczech w następujących wydarzeniach:

 • Msza święta ekumeniczna z udziałem polskiego księdza;
 • Wystawa malarstwa WALDENBURGENSIS – Wałbrzyski Ośrodek Kultury;
 • Wystawa fotograficzna TRIENALLE – Wałbrzyski Klub Fotograficzny;
 • Wystawa fotograficzna „Wałbrzych obiektywnie” - Wałbrzyski Klub Fotograficzny;
 • Wystawa malarstwa Mikołaja Butkiewicza;
 • Warsztaty taneczne Prowadzone przez grupy taneczne z WOKu: VIVA oraz Fresh crew – zobacz relację;  
 • Występ w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych;
 • Przedstawienie „Królowa Śniegu” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha;
 • Występ wałbrzyskich grup rockowych: „Freak of Nature” oraz „Niebo”
 • Koncert orkiestry symfonicznej Filharmonii Sudeckiej wraz z Filharmonią z Freiberga;
 • Plener malarski – Malarze z Wałbrzycha wspólnie malowali obrazy z malarzami z Freiberga;
 • Spotkanie integracyjne uczniów z Zespołu Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu z uczniami ze szkoły w Freibergu (udział w zawodach sportowych: Doroczny Bieg Wokół Starówki oraz Turniej Szachowy) – zobacz relacje; (pogrubione link do informacji nr 1)
 • Dodatkowo wałbrzyscy kucharze gotowali polskie potrawy w jednej z niemieckich restauracji;
 • Jak co roku 20 górników z Wałbrzycha udało się na coroczną paradę górniczą do Freiberga;
 • Wałbrzyscy wystawcy prezentowali wyroby z porcelany oraz słomy;
 • Miasto Wałbrzych miało również swoje stoisko na którym rozdawali materiały promocyjno-informacyjnej.

Zobacz relacje z tygodnia polsko-niemieckiego:

 • Obchody 10-lecia współpracy partnerskiej Wałbrzycha i Freiberga
 • Dziesięć lat współpracy Wałbrzycha i Freiberga
 • Seminarium w Brukseli poświęconym europejskim strategiom restrukturyzacji obszarów poprzemysłowych, miasto Freiberg jako strategiczny partner, listopad 2009
 • Pierwsza wizyta nowego Burmistrza Miasta Freiberg - Bernd Erwin Schramm w Wałbrzychu oraz udział wystawców z Freiberga na Wałbrzyskim Jarmarku Bożonarodzeniowym; grudzień 2009 

ROK 2008

 • Podpisanie umowy partnerskiej między Zespołem Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu a Szkołą Alberta Schweitzera we Freibergu, luty 2008
 • Festiwal Piosenki Dziecięcej w Wałbrzychu - udział dzieci z Freiberga; czerwiec 2008
 • czerwiec - Obchody Bergstadtfest czyli Święta Górniczego Miasta Freiberga, udział wałbrzyskich górników w paradzie górniczej; prezentacja i sprzedaż wyrobów firm wałbrzyskich oraz prezentacja Miasta Wałbrzycha, czerwiec 2008
 • Wspólny obóz młodzieżowy w Darmstadt w Niemczech uczniów z Freiberga i uczniów z ZSI; lipiec 2008
 • Spotkanie pożegnalne ustępuje Burmistrz Miasta Freiberga pani Uta Rensch; lipiec 2008
 • Spotkanie delegacji Wałbrzycha we Freibergu z okazji objęcia Urzędu przez Burmistrza Freiberga - pana Bernd Erwin Schramm; sierpień 2008
 • Turniej Piłki Nożnej we Freibergu - udział Radnych Miasta Wałbrzych w Turnieju; listopad 2008
 • Wizyta przedstawicieli miasta Freiberga na wałbrzyskim Jarmarku Świątecznym oraz udział wystawców w Jarmarku Bożonarodzeniowym podczas, którego prezentowano i sprzedawano wyroby z Freiberga; grudzień 2008

ROK 2007

 • Udział w paradzie górniczej delegacji z Wałbrzycha podczas XXII Święta Górniczego Miasta Freiberg; czerwiec 2007
 • Udział dzieci z Freiberga w Festiwalu Piosenki Dziecięcej organizowanym przez Filharmonię Sudecką; czerwiec 2007
 • Udział Radnych Miasta Wałbrzycha w Turnieju Piłki Nożnej we Freibergu; listopad 2007
 • Uroczyste obchody Dnia Górnika w Wałbrzychu z udziałem delegacji z Freiberga. Odsłonięcie pomnika oraz parada górnicza z udziałem górników z Freiberga, 4 grudnia 2007
 • Udział wystawców z Freiberga na corocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Wałbrzychu, grudzień 2007

ROK 2006

 • Udział władz Wałbrzycha, lokalnych przedsiębiorstw oraz górników w obchodach 21 Święta Górniczego we Freibergu, prezentacja i sprzedaż wyrobów firm wałbrzyskich, czerwiec 2006.
 • Współpraca przy opracowaniu wniosku o dotację z programu UE INTERREG IIIA Wolny Kraj Związkowy Saksonia - Rzeczpospolita Polska (Województwo Dolnośląskie) - wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną, jednak położenie Freiberga poza obszarem wsparcia uniemożliwiło przyznanie dotacji).
 • Udział przedstawicieli Wałbrzyskiego Urzędu Miejskiego w Turnieju Piłkarskim o Puchar Nadburmistrza Freiberga, listopad 2006.
 • Udział władz Freiberga w spotkaniu Świątecznym organizowanym przez Zamek Książ, grudzień 2006.
 • Udział młodzieży z Wałbrzycha w Turnieju Piłki Nożnej BSC Freiberg, grudzień 2006.
 • Wałbrzyski Jarmark Świąteczny - prezentacja i sprzedaż wyrobów świątecznych z Freiberga, grudzień 2006.

ROK 2005

 • Udział UM Wałbrzych i przedsiębiorców z Wałbrzycha w Targach Wielobranżowych we Freibergu "FREIBAU und REGENERA", kwiecień 2005.
 • Współorganizacja "Polsko Niemieckiej Konferencji Gospodarczej" w Wałbrzychu
 • w dniach 19-20.04.2005. Organizacja konferencji możliwa była dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Organizacja konferencji miała na celu stworzenie warunków do nawiązania współpracy przedsiębiorców z regionu Wałbrzycha i Freiberga oraz prezentację potencjału gospodarczego i kierunków rozwoju zaprzyjaźnionych miast.
 • Pobyt oficjalnej delegacji z Freiberga podczas "XVII Festiwalu Kwiatów i Sztuki" w Zamku Książ, maj 2005.
 • Wizyta w Wałbrzychu 50 mieszkańców Freiberga, w trakcie której zwiedzano centrum miasta oraz Zamek Książ, maj 2005.
 • Udział władz Wałbrzycha oraz lokalnych przedsiębiorstw w obchodach 20 Święta Górniczego we Freibergu - stoisko promocyjne Wałbrzycha oraz prezentacja i sprzedaż wyrobów lokalnych z Wałbrzycha, czerwiec 2005. Podobnie jak w 2004 roku na stoiskach wałbrzyskich oferowano: na stoisku UM Wałbrzych - foldery i przewodniki turystyczne i gospodarcze na temat Wałbrzycha, na stoiskach firm komercyjnych - ceramikę, szkło, wyroby z drewna.
 • Współpraca przy złożeniu wniosku o dotację do Programu Unii Europejskiej INTERREG IIIA Wolny Kraj Związkowy Saksonia - Rzeczpospolita Polska (woj. dolnośląskie) na zakup i instalację kiosków multimedialnych z informacją turystyczną na terenie Wałbrzycha - wniosek złożono na przełomie czerwca i lipca 2005. Wniosek nie otrzymał dotacji.
 • Udział studenckiej drużyny sportowej z Akademii Górniczej we Freibergu w Międzynarodowym Turnieju Koszykarskim, wrzesień 2005.
 • Udział Zespołu Akordeonowego z Wałbrzycha w festiwalu "Muzyka Miast Partnerskich" we Freibergu, październik 2005. Celem przedsięwzięcia była prezentacja muzyki charakterystycznej dla poszczególnych miast partnerskich Freiberga. Organizację następnego festiwalu zaplanowano w roku 2007.
 • Udział Radnych Rady Miejskiej w Turnieju Piłkarskim o Puchar Nadburmistrza Freiberga, listopad 2005.
 • Udział władz i lokalnych przedsiębiorców z Freiberga w Wałbrzyskim Jarmarku Świątecznym - prezentacja i sprzedaż wyrobów świątecznych z Freiberga, grudzień 2005. Przedstawiciele Freiberga wzięli udział w uroczystej wigilii, zorganizowanej na wałbrzyskim rynku.
 • Udział młodzieży z Gimnazjum nr 3 i 7 w Turnieju Piłki Nożnej we Freibergu, grudzień 2005. W rozgrywkach wzięły udział drużyny klubowe z miast niemieckich, min. Drezna, Cottbus i Berlina. Wałbrzych reprezentowany był przez drużyny szkolne, które zajęły 5 oraz 9 miejsce w turnieju.
 • Spotkania robocze - wymiana dobrych praktyk w zakresie pozyskiwania środków europejskich, współpracy gospodarczej oraz rewitalizacji obszarów miejskich, cały rok 2005.

Ponadto
 
Współpraca z Freibergiem przypieczętowana została umową w roku 1999. Do tej pory w ramach działań na rzecz stosunków bliźniaczych miały miejsce następujące wydarzenia:

 • Coroczny udział Radnych Rady Miejskiej i pracowników Urzędu
 • w Turnieju Piłkarskim o Puchar Nadburmistrza Freiberga, w 2002 roku drużyna wałbrzyska zajęła 1 miejsce i zdobyła Puchar Nadburmistrza Freiberga.
 • Udział drużyny z Freiberga w rozgrywkach piłki nożnej w Wałbrzychu
 • w 2000 r. z okazji Dni Wałbrzycha.
 • Współpraca muzeów z obu miast od 1998 r.
 • Poparcie Freiberga w zakończonych sukcesem staraniach władz Wałbrzycha o pozyskanie pomocy finansowej (600.000 zł) z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej na renowację zabytkowej "Lisiej Sztolni" należącej do Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu w 1999 r.
 • Udział w Spotkaniu Milenijnym zorganizowanym w Wałbrzychu w 2000 r.
 • Nadanie tytułu "Honorowego Obywatela Wałbrzycha" ówczesnemu Burmistrzowi Freiberga Panu Konradowi Heinze w 2001 r.,
 • Coroczny udział delegacji wałbrzyskiej w Święcie Górniczym we Freibergu od roku 2001.
 • Udział przedstawicieli Freiberga w konferencji "Lisia Sztolnia - jako zabytek techniki europejskiego dziedzictwa kulturowego" w Wałbrzychu w 2001 r. Było to jedno z ważniejszych wspólnych przedsięwzięć, zasługujących na szczególną uwagę. Dzięki poparciu władz Freiberga i tamtejszego muzeum Urząd Miejski w Wałbrzychu otrzymał dotację w kwocie 40.000 zł z Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej na organizację seminarium. Dzięki zaangażowaniu jednego niemieckiego partnera pozyskano drugiego partnera z Niemiec - Muzeum Górnictwa w Bochum, wysokość przekazanego wsparcia wynosiła 16.301,76 zł. Wspólne działania kwotą 18.851 zł poparło także Niemieckie Towarzystwo Społeczno - Kulturalne, doceniając czynione przez Wałbrzych wysiłki na rzecz współpracy polsko - niemieckiej.
 • Prezentacja w Zamku Książ wystawy "Freiberg przedstawia się" w 2002 r.
 • Udział przedstawiciela Wałbrzycha w II Saksońskiej Paradzie Górniczej, październik 2002.
 • Występ wałbrzyskiego zespołu LAXATIVE we Freibergu z okazji Festiwalu Miast Partnerskich w listopadzie 2002 r.
 • Udział Wałbrzyskiego Klubu Biegacza w jubileuszowym 20 Freiberger Herbstlauf w 2002 r.
 • Współpraca Freiberga przy organizacji konferencji "Współpraca miast partnerskich
 • w zakresie wymiany doświadczeń w zarządzaniu gospodarką odpadami komunalnymi" finansowanej ze środków programu Town Twinning, listopad/grudzień 2002.
 • Uczestnictwo delegacji Freiberga w Uroczystej sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha w dniu 16.05.2003 r. i obchodach Dnia Europy.
 • Ufundowanie przez Urząd Miejski Freiberga nagrody w formie pobytu we Freibergu grupy 15 uczniów w dniach 5-7.09.2003 (I nagroda
 • w konkursie ogłoszonym przez UM Wałbrzych na "Słynna Budowlę Europejską").
 • Prezentacja we Freibergu wystawy artystów plastyków z Wałbrzycha przy współpracy Muzeum w Wałbrzychu - czerwiec 2003
 • Zapewnienie noclegów we Freibergu dla H. Fortońskiego - niepełnosprawnego wałbrzyszanina, EURO FORT TOUR - czerwiec 2003.
 • Udział 15 wałbrzyszan w seminarium we Freibergu nt. "Pomniki historii górnictwa - ochrona oraz przyszła tożsamość europejska" finansowanym ze środków Unii Europejskiej (noclegi i wyżywienie na koszt Freiberga) - październik 2003
 • Współorganizacja polsko - niemieckiego seminarium nt. "Europejski rynek pracy - szanse i zagrożenia dla pracowników z Polski na przykładzie Niemiec" - termin realizacji listopad 2003 (złożono wniosek do Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej na dofinansowanie przedsięwzięcia).
 • Udział młodzieżowego zespołu rozrywkowego w festiwalu "Muzyka Miast Partnerskich" we Freibergu - listopad 2003.

   

  Prezentacja Wałbrzycha podczas obchodów
  Święta Górniczego we Freibergu

Goście z Freiberga podczas obchodów 
Tygodnia Europejskiego w 2004r w Wałbrzychu


Kontakt:
 
Uta Rensch
Oberbűrgermeisterin der Stadt Freiberg
Stadtverwaltung Freiberg
Obermarkt 24
09599 Freiberg
tel. 0049 03731 273 101
fax 0049 03731 273 109
Amt_OB.@freiberg.de  
http://www.freiberg.de